Zazimování chalupy na konci letní sezóny

0 Comments

Česká republika i po třiceti letech od sametové revoluce využívá některých předností socialistického režimu. Ten se v naší zemi budoval čtyřicet let, tedy jen o deset let déle, než je současná novodobá epocha návratu ke kapitalismu. Za tu dobu však vyrostla nová panelová sídliště a cihlové bytové domy, v nichž stále žije více než třetina obyvatel.
Život v bytě, byť s balkonem nebo lodžií, je přece jen, svým, způsobem, obdobím odstřiženým od přírody a tento nedostatek si lidé kompenzují pořizováním rekreačních objektů. Bydlet v bytě a mít chalupu využívanou jen sezónně, má pochopitelně své výhody, ovšem i taková nemovitost vyžaduje pravidelnou údržbu. Kromě toho je nutné ji vždy na konci sezóny zazimovat.
žlutá chata

Zazimování chalupy

Každá, i ta sebelépe izolovaná stavba, podléhá vlivům mrazivého počasí, jestliže se stabilně nevytápí. A tak první, na co nesmíme zapomenout, je uzavřít hlavní uzávěr vody a zbytek vody v potrubí vypustit. Zmrzlá voda, která se promění v trubkách v led, zvětší objem a může je poškodit, zejména v armaturách. Tam, kde voda zůstává uvnitř systému a nelze ji úplně vypustit, např. v sifonu umyvadla nebo na toaletě, je vhodné přidat sůl nebo technický líh – obě tyto chemické látky totiž snižují bod tuhnutí vody.
Okapy – podobná situace, kdy okap musí být čistý a průchozí, jakákoli ucpávka totiž vytvoří vodní jezírko, které v mrazu roztáhne objem a může okapovou rouru roztrhat.
Chladničku odpojte od elektřiny, odmrazte a dvířka ponechte otevřená. Zásoby jídla v chalupě nenechávejte, byly by zbytečným lákadlem pro hlodavce.
Delší dobu nevětraný objekt je náchylný na vznik plísní, podpoří je i sebemenší vlhkost. Místa, která jsou na plesnivění náchylná, raději preventivně ošetřete speciálními přípravky na bázi chlóru.
Kontrola technického stavu chaty – ta je nezbytná především před zimou, zejména v souvislosti s působením vody a povětrnostních vlivů. Obnáší to zkontrolovat střešní krytinu, případný průsak vody do zdiva, praskliny ve zdivu, těsnost a uzavírání dveří, okna atd.
romantika v zimě
Zámky u dveří a dveřní a okenní panty by se měly alespoň jednou za rok promazat grafitovým olejem, vazelínou nebo silikonovým olejem ve spreji.
V dostatečném předstihu si připravte posypový materiál, pokud chatu občas v průběhu zimy hodláte navštívit. Kyblík s pískem nebo škvárou, případně posypová sůl vám do chaty usnadní přístup, zvláště v době sněhové nadílky nebo námrazy.