Novinky na ISS

0 Comments

ISS je původně ruská stanice Zarja, vynesená do kosmu v roce tisíc devět set devadesát osm. Od listopadu roku dva tisíce je obydlena trvale. Zpočátku to bylo pět lidí, nyní většinou šest.

Jak nás NASA neustále informuje, podala tedy i zprávu o včerejším (6.10.2019) výstupu dvou kosmonautů do otevřeného kosmu.

Je to již několikátý výstup, takže se v podstatě nic neděje. Každý je svým způsobem nebezpečný.
Práce ve Vesmíru3

V tom včerejším bylo třeba vyměnit staré baterie za nové. Ty sem byla dopraveny v jednom z mnoha transportů ze Země a nyní je tedy bylo možno vyměnit., Celá tato pracovní směna trvala sedm hodin a jednu minutu. Christina Kochová a Andrew Morgan během ní připevnili k trupu ISS nové, výkonnější baterie. Tyto jsou již na rozdíl od těch starých, lithium iontové a jsou velmi výkonné. Za dvě staré stačí jedna nová.

Abyste si nemysleli, že je to něco jako výměna baterií v hodinkách nebo automobilu. Tak na Zemi váží tato baterie sto osmdesát kilogramů. Podle výpočtů by měla zásobovat energií ISS po celý zbytek jejího fungování. Ovšem pozor.

Včerejší „operace“ nebyla jediná a nezůstane tak sama. Podle vědců z NASA jich bude ještě více. Měly by totiž proběhnou ještě nejméně čtyři další směny, pokud tedy vše půjde dobře a nic se někde nezdrží, nebo neporouchá. Další směna bude v pátek a do kosmu půjdou stejní dva lidé jako předtím.
Celá ISS

Ne tak tomu bude při pozdějším plánovaném výstupu. Ten by měl být sice již jen „údržbářský“, ale přesto to nesnižuje jeho důležitost. A to by měla být již jen čistě ženská záležitost. K první jmenované by se měla přidat její kolegyně Jessica Meierová, která se podle jejích slov do kosmu strašně těší.

Skoro celou první směnu můžete sledovat na záznamu přímo na serveru NASA. Další podrobnosti a informace naleznete taktéž tam, nebo profilu Facebooku, kde se vyjadřují i fanoušci celé kosmonautiky a ISS zvláště.