Nejvíce nás dokáže překvapit náš vlastní život

0 Comments

Vlastní život dokáže člověka vždy překvapit ze všeho nejvíce, protože jsme přesvědčeni o tom, že svůj život máme pevně pod kontrolou a o tom, že co se v něm bude dít, do značné míry rozhodujeme jen my sami. Není proto divu, že nedokážeme pochopit, když se taková očekávání míjí s každodenní realitou. A i když se snažíme otěže svého života držet v rukou co nejpevněji, tak zdaleka ne vždy je to možné. Stačí, když nás překvapí nějaká zákeřná nemoc a naše plány se zhroutí jako domeček z karet díky neznatelnému mávnutí motýlích křídel. Jeden den tak můžeme mít všechno a druhý den už nebudeme mít nic.

stařena

A čím je člověk starší, tím se jej podobná rizika týkají o to více. Někdo může být naprosto fit a ze dne na den se jeho nit života přetrhne, a někdo jiný, kdo zdánlivě pouze přežívá ze dne na den se může dožít vysokého věku bez závažnějších problémů. To už jsou zkrátka věci, které si nikdo z nás nevybere. Svému zdraví, své fyzické a psychické kondici můžeme jít vstříc zdravým životním stylem, ovšem někdy ani to nestačí.

To platí především o různých demencích, které nás mohou ve vyšším věku nepříjemně překvapit. Z čista jasna nám začne vynechávat paměť, začneme se ztrácet ve vlastním bytě a máme pocit, že nás ostatní podvádějí, dělají nám schválnosti, schovávají nám naše věci, vymýšlejí si, a vyčítají nám něco, co jsme neudělali, a naopak nechtějí přiznat svou vinu ve věcech, o kterých jsme přesvědčeni, že je spáchali. V takovém případě je ten nejvyšší čas k návštěvě odborného lékaře.

alzheimer

Bohužel, v takovém okamžiku už však zpravidla ten, kdo návštěvu lékaře iniciuje nejsme my, ale naši blízcí, kterým je čím dál více zřejmé, že se něco děje, a že už se o nás nedokážou dostatečně postarat. V tom případě je tou nejlepší možností pro obě strany využít služeb, které nabízí domov se zvláštním režimem, kde se o nás postarají školení a ochotní pracovníci, kteří nám zajistí ty nejlepší možné podmínky pro život se zákeřnou a nezvrátitelnou nemocí.