Nejjednodušší způsob, jak zrychlit načítání stránek vytvořených ve WordPressu

0 Comments


Abychom pochopili, jakým způsobem lze zrychlit načítání stránek vytvořených pomocí platformy WordPress, vysvětleme si nejprve, jak vlastně celý proces funguje.

 loga wordpressu

Aby se naše stránka zobrazila cílovému uživateli, příslušný PHP script nejprve musí otevřít konfigurační soubor, připojit se k databázi, získat z ní potřebná data a sestavit její podobu. Do tohoto ještě zpravidla zasáhnou nainstalované pluginy, jež mohou nejrůznějším způsobem stránku modifikovat.

 

Jak si asi umíte představit, tento proces zabere určitý čas. A tak moudří programátoři dali hlavy dohromady a řekli si, že když už jednou WordPress stránku sestaví, není třeba, aby tak činil znovu. Samozřejmě pouze v případě, že se nezmění její obsah.

 rychlost internetu

Díky této myšlence spatřily světlo světa caching pluginy.

 

Jak fungují? Ve chvíli, kdy WordPress stránku kompletně sestaví, ji uloží a dalším návštěvníkům již zobrazují tuto verzi. Odpadne tak její časově náročné sestavování, díky čemuž se zrychlí její načítání. A to v některých případech i o několik vteřin.

 

Tyto pluginy zpravidla umí i Gzip kompresi. Funguje tak, že se soubor před odesláním návštěvníkům zkomprimuje, čímž se zmenší jeho velikost a díky tomu se stáhne mnohem rychleji. Prohlížeč soubor dekomprimuje a zobrazí uživateli.

 


Který caching plugin použít?

Mezi uživateli se těší největší oblibě W3 Total Cache a WP Super Cache. Pro jaký typ stránek se hodí nejlépe?

 

W3 Total Cache nejspíše využijete v případě, že se řadíte mezi pokročilejší uživatele a váš web generuje extrémně vysokou návštěvnost. Za jeho největší přednost i slabinu zároveň můžeme označit obrovské množství možností nastavení.

 

V praxi to znamená, že po jeho instalaci nás ještě čeká slušná práce. Proto se jeho použití doporučuje pouze v případě, že vysloveně potřebujete některou z pokročilých funkcí, jež nenabízí ostatní pluginy.

 

WP Super Cache bude jasnou volbou pro většinu webů. Možnosti nastavení nám v tomto případě nabízejí vše, co 99 % stránek potřebuje a konfiguraci zvládnou i méně zkušení uživatelé.