Domácí šití – zase není co koupit!

0 Comments

S propuknutím pandemie spousty lidí oprášily staré šicí stroje z půd, případně skoupily nové. Šití roušek vrátilo dávným švadlenkám jistotu a novým ukázalo, že šití není žádná velká věda a při troše tréninku se dobré výsledky dostaví rychle. Není tak divu, že mnozí nováčci se rozhodli neskončit pouhými rouškami a postupně se šití stalo jejich plnohodnotným koníčkem. Dokazují to také početné diskuzní skupinky, především na Facebooku, kde si tvůrci navzájem radí a inspirují se hotovými modely.

Dříve bylo domácí šití nutností, jak si opatřit alespoň trochu moderní oblečení, případně trochu ušetřit. To se ale v současné době změnilo. Jen cena látky často vyjde stejně nebo dráž, než hotový kus oděvu v konfekci. V tomto konkurovat fast fashion řetězcům není možné, protože ušití vlastního oblečení zahrnuje kromě látky ještě nitě, doplňky, střihy, šicí stroj, nůžky a jiné pomůcky a to jsme pouze u materiálu. Dále tu máme energii – elektrickou, protože stroj a žehličku musí něco pohánět, a také tu lidskou, kdy není radno přetěžovat ani oči, ani záda. A potom je tu náš čas, nejvzácnější komodita na světě.

 

Propriety k šití

 

Pokud si ale opravdu chceme ušít šatník, který nám skvěle padne, srovnávání s fast fashion výrobky nás nemusí trápit, protože šití na míru patří do vyšší kategorie odívání. Každý postavě sedící outfit vypadá na pohled lépe, i když nebude z perfektního materiálu, než univerzální beztvarý oděv bez adekvátního začištění. 

A jak ušetřit za materiál? Nakupujte v sekáčích oblečení ideálně velkých velikostí, které bude z na první pohled pěkného materiálu, to pak rozstříhejte a látky použijte na nové projekty. V sekáčích nekoupíte zajíce v pytli, protože nošené věci už pravděpodobně byly minimálně jednou vyprané.

 

Šicí stroj

 

Pokud si vysníte své nové letní šaty, nemusí vás trápit, že jste mimo trendy a zrovna nic podobného v obchodech neseženete. Stačí sehnat správnou látku a zbytek už si zařídíte sami. Střihy jsou cenově dostupné a každý lze upravit na míru. 

Šití je tu dnes především pro ty, kterým záleží na tom, co na sobě nosí.