Běhání v letních vedrech

0 Comments

Letní měsíce přímo vyzývají k tomu, abyste se začali hýbat. Mnoho těch, kteří se během roku povalují a vymlouvají se na nepřízeň počasí, dokážou sluneční paprsky vybudit k tomu, aby vstali z gauče. Jenže ouha – některé letní dny jsou až příliš horké. Jak přežít úmorné vedro? Jak připravit svůj organismus, abychom běh zvládli ve zdraví? Není to zas tak složité, tak se nenechte odradit!

západ slunce za pouští

Pijte, pijte a pijte!

Hydratace organismu je základ. To samozřejmě platí i pro jiná období roku, nicméně ve spalujícím žáru musíte příjem tekutin zvýšit několikanásobně. Člověk se, jak je známo, ochlazuje pocením. Tyto ztráty je třeba dostatečně pokrýt. Vyšší teploty znamenají více potu. Pokud nebudete tělo „zavlažovat“, začne se přehřívat, krev bude houstnout a nakonec si vykoledujete selhání. Základem je voda, kterou musíte přijímat pravidelně během celého dne. Před výkonem, během něho a po něm zařaďte do vašeho pitného režimu nápoje obsahující základní minerály – hořčík, draslík a sodík. Bez nich tělo nefunguje správně. Mohou vám je dodat minerálky, ale vhodnější jsou sportovní iontové nápoje. Pozor! I zde platí všeho s mírou.

Zpomalte!

Tempo, kterým běháte při standardních podmínkách, vás může „pohřbít“. Srdce musí utáhnout nejen vaši fyzickou aktivitu, ale vypořádává se také s termoregulací. Tudíž očekávejte, že tepová frekvence bude daleko vyšší, než jste zvyklí. Takže abyste se udrželi v normálu, musíte ubrat. Potlačte vaše ego. Pokud tak neučiníte, přinejmenším se prodlouží doba regenerace – může tak rychleji dojít k přetrénování.
spocený atlet

Přeplánujte trasu!

Běháte na volných prostranstvích? Zapomeňte na to. Svou trasu se pokuste naplánovat tak, aby vedla stinnými místy. Řiďte se přitom buďto svými znalostmi. Nebo můžete využít internetové plánovače. Pokud si nejste jisti, vyběhněte do lesů!

Na hlavu pokrývku!

Přestože se to na první pohled zdá postavené na hlavu, pokrývka hlavy je v podstatě velmi důležitá. Pokud se bojíte přehřívání, nemusíte. Moderní materiály jsou prodyšné. Volte bílou či jinou světlou barvu. Kšiltovka ochrání vaši hlavu před bodáním paprsků slunce a předejdete tak úpalu.